گزارش مراسم تشييع اميرحسين فردي


تاريخ انتشار:03/09/1393

پيكر اميرحسين فردي صبح امروز 7 ارديبهشت از مقابل منزل‌اش به مسجد جوادالائمه و پس از آن به حوزه‌ هنري رفت و در نهايت در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

به گزارش خبرآنلاين،اميرحسين فردي نويسنده انقلابي و از موسسان شوراي نويسندگان مسجد جوادالائمه بود و جايزه كتاب سال شهيد حبيب غني‌پور را نيز در همين مسجد راه انداخته بود. به همين خاطر پيكر او پيش از حضور در حوزه هنري به مسجدي رفت كه نامش با فعاليت هاي ادبي اين نويسنده گره خورده است.

ناصر نادري از اعضاي شوراي نويسندگان مسجد جوادالائمه هم در ايم مراسم گفت كه فردي را بسياري نويسنده پيشكسوت انقلاب‌،مديرمسوول 24 ساله كيهان بچه‌ها‌ و كارشناس خبره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ مي‌خواندند؛ او همه اين‌ها بود، اما شرافت باطني‌اش بيش از اين‌ها بود.»

سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، نيز به مراسم تشييع اميرحسين فردي آمده بود و در سخناني اين نويسنده را نويسنده‌اي مخلص‌، صادق‌، دلسوز‌، ساده، پرتلاش و پيگير دانست. وزير ارشاد يادآور شد:«او حرمت اهل قلم را پاس مي‌داشت و هيچ اعتنايي به دگرانديشان نداشت و در مسير خود ثابت‌قدم بود.» او سپس به حضور مؤثر اميرحسين فردي در برنامه‌ها و هيات‌هاي داوري جايزه‌هاي مختلف ادبي اشاره كرد و ثبات قدم او را در اين راه بسيار ارزشمند دانست.»

محسن مؤمني، رييس حوزه از ديگر كساني بود كه در اين مراسم سخنراني كرد و گفت كه همچنان از درگذشت فردي بهت‌زده است و درگذشت او براي ادبيات و فرهنگ كشور مصيبت بزرگي است.مومني همچنين متذكر شد:«آن‌گونه كه بايد و شايد، نقش او در ادبيات انقلاب اسلامي شناخته نشده است. ما اميد داريم در روزگاري جاي خالي او پر شود.»

او تاكيد كرد كه اميرحسين فردي به آرمان‌هاي انقلاب تعصب داشت و در زندگي شخصي‌اش به همه آن‌ها وفادار بود.مومني يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين نويسنده را اين موضوع دانست كه از از طيف‌هاي مختلف او را دوست داشتند، اما زماني كه مسأله‌اي راجع به انقلاب پيش مي‌آمد، اهل تسامح نبود. رييس حوزه هنري همچنين متذكر شد: «او به آقا عشق داشت و زماني كه ايشان فرمودند رمان‌نويسي انقلاب فراموش شده است، او اولين رمان انقلاب با عنوان «اسماعيل» را نوشت و مقام معظم رهبري هم بعدها وقتي اين رمان را ديدند، فرمودند جاي اين رمان در ادبيات انقلاب خالي بود.»

اميرحسين فردي از سه سال پيش مسووليت مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري را پذيرفت كه به گفته مومني اين موضوع به خاطر فرمايش مقام معظم رهبري بود كه گفتند كه روي فردي در حوزه بايد حساب باز كنيم. حسين شريعتمداري، مديرمسؤول روزنامه كيهان، كه سال‌ها با فردي در كيهان همكار بوده است در سخناني درباره فعاليت 24 ساله فردي در «كيهان بچه‌ها» سخن گفت‌ و اين‌كه بعد از بازنشستگي‌اش از او خواستند كه همچنان به فعاليت در كيهان بچه‌ها ادامه دهد و او اين را پذيرفت اما اجل مهلت‌اش نداد.

او اميرحسين فردي را انساني معتقد دانست كه كه براي انتقال پيام انقلاب در قالب هنر سر از پا نمي‌شناخت و شاگردان زيادي را تربيت كرد. شريعتمداري يادآور شد:«زندگي مادي او از آغاز تا به حال هيچ تغييري نكرد و هنوز در همان خانه محقرش در كوچه عسگري زندگي مي‌كرد. او موقعيت‌هاي زيادي داشت، اما بسيار آخرت‌گرا بود. مي‌گفت، من قبله‌نمايي دارم كه عقربه آن روي قبله تنظيم شده و هيچ‌گاه از آن فاصله نمي‌گيرم؛ اين دو امام و مقام معظم رهبري بودند.»

سپس غلامعلي حداد عادل، رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي، بخشي از پيام مقام معظم رهبري به مناسبت درگذشت اميرحسين فردي را خواند و در ادامه گفت:«دو هفته پيش با اميرحسين فردي در مراسم سالگرد شهيد آويني حضور داشتم، هيچ وقت فكر نمي‌كردم به همين زودي بر سر پيكر پاك او باشم و در فقدانش تأسف بخورم. جمع امروز مرا به ياد تشييع آويني انداخت، چون هم در بهار و در همين فصل بود.» او با اشاره به اين موضوع كه همواره از دو جهت اميرحسين فردي را بزرگ مي‌دانست، متذكر شد: «يكي توجه او به بچه‌ها و ديگر توجه او به امر آموزش.»حداد عادل با اشاره به فعاليت فردي در كيهان بچه‌ها، پيام مقام معظم رهبري به مناسبت درگذشت اين نويسنده را گواهي صادقانه بر هنرمند مؤمن و صادق بودن او دانست.

همچنين حجت‌الاسلام بهرام محمديان، رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي، بخشي از ويژگي‌هاي شخصيتي اميرحسين فردي را برشمرد و او را اصول‌گرايي واقعي دانست و تاكيد كرد:«اميرحسين فردي به معناي واقعي كلمه اصولگرا بود؛ البته نه به معني سياسي آن؛ بلكه پاي اصول خود مي‌ايستاد و از آن كوتاه نمي‌آمد.» در ادامه اين مراسم بر پيكر اميرحسين فردي نماز خوانده شد و پس از آن بر دوش علاقه‌مندانش براي خاك‌سپاري در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشييع شد.

علي موسوي گرمارودي، مجيد مجيدي، حميد شاه‌آبادي معاون هنري وزير ارشاد، محمد حمزه‌زاده معاون هنري حوزه‌ي هنري،مجتبي رحماندوست، مصطفي رحماندوست، حجت‌الاسلام سيدمحمود دعايي مديرمسؤول روزنامه‌ اطلاعات، حجت‌الاسلام محمدعلي زم، رضا اميرخاني، حبيب احمدزاده،‌ سعيد بيابانكي، سعيد كشن‌فلاح، احمد دهقان، رحيم مخدومي، هدايت‌الله بهبودي، محمد ميركياني، گل‌علي بابايي،مجتبي رحماندوست، ناصر فيض، فيروز زنوزي جلالي، فرج‌الله سلحشور، عليرضا قزوه و عباس براتي‌پور از جمله حاضران در مراسم تشييع پيكر اين نويسنده بودند.