سيزدهمين جايزه ادبي شهيد غني‌پور پايان يافت


تاريخ انتشار:03/09/1393

تنها جايزه ادبي در جهان كه براي گرفتنش بايد كفش‌ها را درآورد/ «حبيب» به خانه بازگشت، جايت خيلي خالي بود «اميرحسين خان»


بعد از چند سال، دوباره «حبيب» برگشته است به مسجد. مسجدي در حوالي خيابان «جي» تهران كه جلسات داستان‌خواني دوشنبه شبهايش هيچ وقت از ذهن بر و بچه‌هاي آن پاك نخواهد شد. «حبيب» دوباره آمده است به همان مسجد دوست داشتني اما امسال غير از خود حبيب جاي يك نفر ديگر هم خاليست. جاي خالي «اميرخان» خيلي تو ذوق مي‌زند اما بچه‌هاي مسجد نگذاشته‌اند كه اين جاي خالي، خللي در برگزاري جشنواره ادبي شهيد حبيب غني‌پور ايجاد كند و سيزدهمين «حبيب» شكل نگيرد.

اختتاميه سيزدهمين جايزه كتاب سال شهيد حبيب غني‌پور شب گذشته در مسجد جواد‌الائمه(ع) برگزار شد و برگزيدگان جايزه خود را كه امسال با حذف جايزه نقدي فقط يك لوح بود دريافت كردند. اما همين لوح انقدر براي آنها ارزش داشت كه همگي از دريافت آن به خود ببالند.

نادري: وجه تمايز اين دوره از جايزه شهيد غني پور/ بازگشت مجدد جايزه به مسجد

به گزارش فارس، ناصر نادري از اعضاي شوراي نويسندگان اين مسجد در اين مراسم طي سخناني گفت: اين دوره سيزدهمين دوره است و وجه تمايزش با دوره‌هاي قبل در دو نكته نهفته است.

وي ادامه داد: نخست اينكه اين جايزه بازگشت مجددي به مسجد داشته است، چرا كه پيش از اين به دليل درخواست مادر شهيد حبيب غني‌پور چند دوره در مسجد برگزار نشد. اما خوشحاليم كه پس از اين فاصله جشنواره به مسجد بازگشته است.

به گفته اين عضو شوراي نويسندگان، مسجد جوادالائمه به ظاهر كوچك است اما در واقع بزرگ است چون انسان‌هاي با ارزش‌هاي بزرگ تربيت كرد. وجه تمايز دوم اين است كه امسال براي نخستين بار وجود نازنين مرحوم فردي را نداريم. رهنمودهاي وي همواره مسير راه را روشن مي‌كرد. ما معمولا در اين بخش از مرحوم فردي دعوت مي‌كرديم تا از مدعوبين تشكر كند اما وجود نازنين ايشان امسال در كنار ما نيست به همين دليل آخرين سخنراني ايشان را كه سال گذشته در مراسم جايزه انجام شد به نمايش مي‌گذاريم.

پس از نمايش آخرين سخنراني مرحوم فردي در جايزه شهيد غني‌پور محمد ناصري دبير اين جايزه در سخناني با تشكر از مادر شهيد غني‌پور گفت: ايشان آرامش را به ما بازگرداند و اجازه داد ما اين مراسم را دوباره در مسجد برگزار كنيم. دور شدن ما از مسجد به نفع جريان اين جايزه نبود و جا عوض كردن تبعاتي داشت كه اصلا خوشايند ما نبود.

ناصري: فردي نه خسته شد نه كوتاه آمد

محمد ناصري ضمن بيان اينكه مربيان بزرگي در اين مسجد حضور داشته‌اند افزود: نوع احترامي كه اين بزرگان به يكديگر داشته و نوع نگاهشان براي همه ما الگو است. يكي از اين بزرگان اميرحسين فردي بود نوع اعتمادي كه وي داشت پشتيباني‌هايي كه مي‌كرد و نوع نگاهي كه به اين جريان داشت بايد مورد بررسي قرار بگيرد.
وي به منش و رفتار زنده ياد فردي اشاره كرد و عنوان داشت: مرحوم فردي به داستان و قصه عشق مي‌ورزيد، پيش از انقلاب نيز شاگرداني داشت و به عنوان يك قصه‌گو شاگردانش را وادار به نظر دادن، فكر كردن و نوشتن مي‌كرد. به بركت پيروزي انقلاب فردي در همين سال‌هاي نخست جلسات قصه‌نويسي را راه انداخت. فردي پس از انقلاب رسالت خود را تربيت نويسندگان در تراز انقلاب اسلامي قرار داد. او نه خسته شد و نه كوتاه آمد. انگيزه مقدس و بزرگي داشت و تنها فنون قصه‌نويسي را به ما نياموخت. او به ما ياد داد كه يكديگر را تحمل كنيم نسبت به آراء احساسات و يادداشت‌هاي يكديگر منصفانه نقد و نظر كنيم. يادمان داد كه مي‌توان با تلاش‌هاي بسيار كارهاي قابل اعتنايي كرد و تجربيات ناب زندگي را در همين جلسات قصه‌نويسي يافت. از اين بابت الگوي مسجد جوادالائمه قابل تسري است.

ناصري افزود: امروز شرايط بسياري فراهم است براي اينكه آن مدل اجرا شود. روزي كه فردي جلسات قصه‌نويسي را شروع كرد به ما آموخت بايد ورود كنيم به عرصه‌اي كه ممكن است با كلماتي مواجه شويم كه مورد قبول ما نيست. پس از انقلاب بود كه كتابهاي قابل اعتماد، اعتنا و شاخص فراواني منتشر شد كه اكنون مساجد ما مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

اين نويسنده تصريح كرد: مرحوم فردي نوجوانان را دست كم نگرفت چيزي كه متاسفانه امروز ناديده گرفته مي‌شود. او به دست نوجوانان قلم و انگيزه داد. وي با نوع فعاليتي كه داشت شرايطي را فراهم كرد كه داستان‌نويساني تربيت شوند كه در آينده توفيقات بسياري را به وجود آورند. مرحوم فردي با رفتن شهيد حبيب غني‌پور اين جشنواره را با مشاركت حداكثري همه بچه‌هاي مسجد تاسيس كرد. ممكن بود يكي علاقه‌مند باشد نقش بيشتري داشته باشد و ديگري كمتر اما هيچگاه جمع بچه‌هاي مسجد از هم جدا نشد.
ناصري با بيان اين مطلب كه اين جشنواره به اعتبار نام مسجد و نام شهيد حبيب غني‌پور برگزار مي‌شود گفت: در جشنواره سيزدهم همه داوران از محفل قصه‌نويسي مسجد انتخاب شدند.

وي ضمن ابراز تاسف از اينكه در عرصه فرهنگي يك حلقه مفقوده‌اي وجود دارد، تصريح كرد: انشاءالله متوليان فرهنگي به اين مهم دقت كنند. اين انتخاب‌ها انتخاب‌هاي مسجد است و كتابهايي است كه جشنواره غني‌پور از آنها پشتيباني مي‌كند. بنابراين متولياني كه در امر خريد كتاب مسئوليت دارند از ارشاد گرفته تا نهاد كتابخانه‌ها، آموزش و پرورش، شهرداري و... بايد نسبت به اين جريان‌هاي فرهنگي دقت لازم را داشته باشند كه متاسفانه ندارند. اين يك نقص است كه مكانيسم لازم براي توجه به كتابهايي كه در اينگونه جوايز معرفي مي‌شود وجود ندارد. براي نمونه در يكي از جلسات ما مسئولين ارشاد وعده خريداري برخي كتابها را دادند اما در ادامه هيچ حمايتي انجام نشد.

وي با اين جملات كه شهيد حبيب غني‌پور از جمله نويسندگاني بود كه با انقلاب بار آمد و به نمايندگي از نويسندگان شهيد شد، توضيح داد: اين جشنواره نيز فعاليت خود را با رويكرد مرحوم فردي ادامه خواهد داد. اين دبير جشنواره در خاتمه يادآوري كرد: 12 داور اين جشنواره را داوري كردند و ارزيابي 492 كتاب در مرحله نخست در شاخه‌هاي چهارگانه صورت گرفت، اين جشنواره در دو رتبه كتاب سال و كتاب تقديري از آثار برگزيده تجليل مي‌كند. همچنين معاون فرهنگي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در اين مراسم حضور دارند كه جوايز 10 ميليون ريالي براي برگزيدگان و 5 ميليون ريالي را براي شايستگان تقدير ارائه مي‌كند.
حسن‌زاده: براي يك نويسنده چه افتخاري بالاتر از اينكه از يك نهاد مردمي جايزه مي‌گيرد

در اين مراسم هر يك از برگزيدگان پس از دريافت جوايز خود سخناني ايراد كردند. فرهاد حسن‌زاده پس از دريافت جايزه خود براي كتاب «پي‌تي‌كو‌ پي‌تي‌كو» گفت: خيلي خوشحالم امشب جايزه غني‌پور را مي‌گيرم البته طي 13 دوره چند بار نامزد دريافت جايزه بودم اما هيچگاه برگزيده نشدم. از مسئولان و داوران متشكرم اين جشنواره مردمي است و براي يك نويسنده چه افتخاري بالاتر از اينكه از اين نهاد جايزه مي‌گيرد.

حسن‌بيگي: از نام سوره بچه هاي مسجد استفاده كنيد تا فراموش نشود

مرجان كشاورزي آزاد از برگزيدگان اين جشنواره به دليل غم از دست دادن مادر در مراسم حاضر نشد و فرزندش هديه او را دريافت كرد. ابراهيم حسن‌بيگي براي كتاب «اميرحسين و چراغ جادو» پس از دريافت جايزه خود گفت:‌ توفيقي است كه براي دومين بار اين جايزه را مي‌گيرم خوشحالم و ممنونم از داوران و اميدوارم در ساير كارها اين جايزه من تأثير داشته باشد.
حسن‌بيگي گفت: تابستان سال 61 بود كه به منزل اميرحسين فردي آمديم براي اولين‌بار او مرا به مسجد آورد و از فعاليت‌هايي كه انجام مي‌داد، گفت. سوره بچه‌هاي مسجد را نشانم داد و پس از آن دو داستان از من در آن چاپ شد. از عنوان سوره كه اولين بار از مسجد برخاست بعدها حوزه هنري استفاه‌هاي بسيار كرد اما حيفم آمد كه در اين برنامه نامي از سوره بچه‌هاي مسجد نياورم. اين نام فراموش شده و اي كاش دوستان از اين نام براي فعاليت‌هاي خود استفاده كنند.

عبدالصالح پاك برگزيده بخش نوجوان پس از دريافت جايزه خود گفت: من خوشحالم نامم در تاريخ اين جشنواره ثبت شد من در زمينه نوشتن كم كار هستم اولين داستان‌هاي من در سوره بچه‌هاي مسجد چاپ شد. سال‌ها بعد يك رمان چاپ كردم اما هميشه در ذهن من سوژه زياد است ولي به دلايلي نمي‌توانم بنويسم.
اميرخاني: بسيار خوشنودم از اينكه تنها جايزه در جهان را مي‌گيريم و براي گرفتن مجبوريم كفش‌هايمان را درآوريم

رضا اميرخاني برگزيده بخش رمان بزرگسال با موضوع انقلاب و دفاع مقدس، اظهار داشت: بسيار خوشنودم از اينكه تنها جايزه در جهان را مي‌گيريم و براي گرفتن مجبوريم كفش‌هايمان را درآوريم. وي در ادامه سخنان خود ابراز داشت: ساختمان 8 طبقه‌ايي را در نظر بگيريد كه درآن كارمند و زحمت‌كشان زيادي هستند و آدم‌هاي زيادي درگيرند. جوايز و همايش‌هاي متعددي برگزار مي‌شود كه هيچ وقت عوض نمي‌شود اما يك كاغذ و اسمي كه عوض مي‌شود يك امضا عوض مي‌شود بنابراين همه چيز تغيير مي‌كند. كتاب‌ها عوض مي‌شوند، آدم‌ها عوض مي‌شوند، سلام و عليك‌ها عوض مي‌شود اما در مسجد وقتي پدري مثل اميرحسين فردي مي‌رود اما هيچ چيز عوض نمي‌شود چون پسرهاي خوبي دارد ممنونيم از اين پسرها.
در ادامه بهنام ناصح برگزيده بخش رمان بزرگسال با موضوع آزاد گفت: اين جايزه اولين جايزه مردمي است كه دريافت مي‌كنم خوشحالم و از داوران تشكر مي‌كنم كه كتاب مرا قابل دانستند.

در خاتمه اين مراسم با حضور مرتضي رحمان‌دوست و محسن مؤمني شريف از خانواده زنده‌ياد فردي با حضور حافظ و عارف فردي تقدير به عمل آمد. فرزند زنده‌ياد فردي به هم‌نسلان خود توصيه كرد اميدوارم براي سال بعد نسل جوان و جوان‌ها كتاب‌هايي بنويسند ما هم سعي مي‌كنيم لابي كنيم تا شما جايزه بگيريد.برگزيدگان اين جشنواره به شرح زير هستند:

آثار برگزيده بخش كودك

در اين بخش مرجان كشاورزي آزاد براي كتاب «قصه‌هاي غار» به عنوان نفر برگزيده و فرهاد حسن‌زاده براي كتاب «پي‌تي‌كو پي‌تي‌كو» شايسته تقدير شناخته شدند.

آثار برگزيده بخش نوجوان

«آن سوي پرچين خيال» نوشته عبدالصالح پاك به عنوان اثر برگزيده، «اميرحسين و چراغ جادو» نوشته ابراهيم حسن‌بيگي به عنوان اثر تقديري معرفي شدند.

آثار برگزيده بخش رمان بزرگسال با موضوع انقلاب و دفاع مقدس

در اين بخش رضا اميرخاني براي تأليف كتاب «قيدار» به عنوان برگزيده معرفي شد.

آثار برگزيده بخش رمان بزرگسال با موضوع آزاد

در اين بخش «پروانه‌اي روي شانه» نوشته بهنام ناصح به عنوان اثر برگزيده و «سايه‌هاي بلند» نوشته شهريار عباسي به عنوان اثر تقديري معرفي شدند.