جايزه‌اي كه براي دريافت آن بايد كفش‌هايمان را در بياوريم


تاريخ انتشار:03/09/1393

اختتاميه جشنواره شهيد غني پور با نام مسجد و نام شهيد حبيب غني‌پور برگزار شد، در جشنواره سيزدهم همه داوران از محفل قصه‌نويسي مسجد انتخاب شدند.

به گزارش شهر، مراسم اختتاميه سيزدهمين دوره جايزه كتاب سال شهيد حبيب غني پور شب گذشته دوشنبه 12 اسفند در مسجد جواد الائمه (ع) برگزار شد. در اين مراسم حضور چشمگير نويسندگان قابل توجه بود و چهره هايي چون احمد دهقان، احمد غلامي، محمدرضا كاتب، محمدعلي گوديني، رضا اميرخاني، مصطفي رحماندوست، مصطفي خرامان، حميدرضا شاه آبادي، حميد رضا داداشي، ابراهيم حسن بيگي ، فرهاد حسن زاده، شهريار عباسي و... به همراه اعضاي شوراي نويسندگان مسجد جواد الائمه(ع) در جمع نمازگزاران مسجد به چشم مي‌خوردند.

در ابتداي اين مراسم فيلم مستندي با موضوع زندگي شهيد حبيب غني پور براي حاضران به نمايش در آمد كه در آن جداي از خانواده اين شهيد، نويسندگاني چون مرحوم اميرحسين فردي ، ناصر نادري ، عليرضا متولي و محمد ناصري صحبت كردند.

پس از نمايش اين فيلم ناصر نادري كه اجراي برنامه را برعهده داشت در سخنان كوتاهي به تمايز اين دوره از جشنواره با دوره هاي گذشته پرداخت و گفت: وجه تمايز ابن دوره از جشنواره با دوره هاي قبل در دو نكته است. يكي اينكه ما بازگشت مجددي به مسجد داشته ايم، پيش از اين به دليل خواست مادر شهيد حبيب غني‌پور كه مي گفت ، وقتي نام حبيب در اين مسجد برده مي شود ياد ديگر مادران شهدا مي افتم و خجالت مي كشم، چند دوره جايزه را در مسجد برگزار نكرديم. اما نگاهمان همان نگاه مسجدي بود. تا زماني كه آقاي فردي فوت كرد و مادر شهيد به ما گفت اين جشنواره مال من نيست و اگر دوست داريد مي توانيد دوباره به مسجد بياوريدش.

نادري هم‌چنين افزود: امسال براي نخستين بار وجود نازنين مرحوم فردي را در كنارمان نداريم. اما رهنمودهاي وي همواره مسير راه را روشن مي‌كند.

در اين مراسم و پس از نمايش آخرين سخنراني مرحوم فردي در دوازدهمين دوره جايزه شهيد غني پور، محمد ناصري دبير اين جشنواره به سخنراني پرداخت و با قدرداني از مادر شهيد غني‌پور اظهار كرد: ايشان آرامش را به ما بازگرداند و اجازه داد ما اين مراسم را دوباره در مسجد برگزار كنيم. به باور من دور شدن ما از مسجد به نفع جريان اين جايزه نبود و جا عوض كردن تبعاتي داشت كه اصلا خوشايند ما نبود.ناصري با اشاره به مرحوم فردي گفت: او به معناي واقعي عشقش داستان و قصه بود و حتي پيش از انقلاب هم شاگرداني داشت و به عنوان يك قصه‌گو شاگردانش را وادار به نظر دادن، فكر كردن و نوشتن مي‌كرد. پس از پيروزي انقلاب فردي در همان سال‌هاي نخست جلسات قصه‌نويسي را در مسجد پايه گذاري كرد و رسالت خود را تربيت نويسندگان در تراز انقلاب اسلامي قرار داد؛ خسته نشد و كوتاه نيامد، چون انگيزه مقدس و بزرگي داشت.

وي ادامه داد: مرحوم فردي تنها فنون قصه‌نويسي را به ما نياموخت. او به ما ياد داد كه يكديگر را تحمل كنيم، نسبت به نظرات يكديگر منصفانه نقد و نظر كنيم. يادمان داد كه مي‌توان با تلاش‌هاي بسيار كارهاي قابل اعتنايي كرد و تجربيات ناب زندگي را در همين جلسات قصه‌نويسي يافت. به باور من الگوي مسجد جوادالائمه(ع) از اين منظر قابل تسري است.

دبير سيزدهمين جشنواره ادبي شهيد غني پور تصريح كرد: روزي كه آقاي فردي جلسات قصه‌نويسي را شروع كرد، به ما آموخت كه بايد به عرصه اي ورود كنيم كه ممكن است، در آن با كلماتي مواجه شويم كه مورد قبول ما نيست. مرحوم فردي نوجوانان را دست كم نگرفت چيزي كه متاسفانه امروز ناديده گرفته مي‌شود. او به دست نوجوانان قلم و انگيزه داد. او شرايطي را فراهم كرد كه داستان‌نويساني تربيت شوند كه در آينده توفيقات بسياري را به دست آورند. پس از رفتن شهيد حبيب غني‌پور نيز اين جشنواره را با مشاركت حداكثري همه بچه‌هاي مسجد تاسيس كرد.


ناصري با تاكيد بر اينكه اين جشنواره به اعتبار نام مسجد و نام شهيد حبيب غني‌پور برگزار مي‌شود گفت: در جشنواره سيزدهم همه داوران از محفل قصه‌نويسي مسجد انتخاب شدند.

وي ادامه داد: متاسفانه امروز در عرصه فرهنگي ما، حلقه مفقوده‌اي وجود دارد، انشاءالله متوليان فرهنگي به اين مهم دقت كنند. اين انتخاب‌ها انتخاب‌هاي مسجد است بنابراين متولياني كه در امر خريد كتاب مسئوليت دارند از ارشاد گرفته تا نهاد كتابخانه‌ها، آموزش و پرورش، شهرداري و... بايد نسبت به اين جريان‌هاي فرهنگي دقت لازم را داشته باشند كه متاسفانه ندارند. اين يك نقص است كه مكانيسم لازم براي توجه و خريد اين كتاب ها توسط اين نوع نهادها وجود ندارد. براي نمونه يادم هست در يكي از جلسات ما مسئولين ارشاد وعده خريداري برخي كتابها را دادند اما در ادامه هيچ حمايتي انجام نشد.

ناصري در ادامه ضمن اشاره به 12 داور اين جشنواره و ارزيابي 492 كتاب در مرحله نخست در شاخه‌هاي چهارگانه گفت: اين جشنواره در دو رتبه كتاب سال و كتاب تقديري از آثار برگزيده تجليل مي‌كند. همچنين معاون فرهنگي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در اين مراسم حضور دارند كه جوايز 10 ميليون ريالي براي برگزيدگان و 5 ميليون ريالي را براي شايستگان تقدير ارائه مي‌كند.


در ادامه نويسندگان برگزيده سيزدهمين جايزه ادبي شهيد غني پور, پس از دريافت جايزه خود از دست پدران شهداي حاضر در مسجد جواد الائمه(ع) هر يك براي دقايقي با حضور در پشت تريبون طراحي شده در اين مسجد به اظهار نظر براي حاضران پرداختند.

رضا اميرخاني كه با رمان «قيدار»، برگزيده بخش انقلاب و دفاع مقدس اين دوره از جشنواره شد، پس از دريافت جايزه خود در سخناني اظهار كرد: بسيار خشنودم از اينكه تنها جايزه ادبي در جهان را دريافت مي‌كنم كه براي دريافت آن مجبور هستيم كفش‌هايمان را در بياوريم.وي ادامه داد: اگر يك ساختمان 8 طبقه با طبقات و بخش‌هاي مختلف را در نظر بگيريم كه جشنواره‌ها و فعاليت‌هاي متعددي را برگزار مي‌كنند، زماني كه يك اسم و امضا در آن عوض شود همه چيز تغيير مي‌كند. رفت‌وآمدها، برخوردها، سلام و عليك‌ها همه و همه تغيير پيدا مي‌كند. اما در اين مسجد كوهي مانند اميرحسين فردي مي‌رود و چيزي عوض نمي‌شود. چون پسرهاي بسيار خوبي دارد. من از اين پسرهاي خوب تشكر مي‌كنم.

«عبدالصالح پاك» برگزيده بخش رمان نوجوان اين جشنواره نيز درسخناني گفت: خوشحالم كه نامم در ليست دريافت كنندگان اين جايزه ثبت شد. من در نوشتن بسيار كم‌كار هستم اما اولين داستانهاي من در مجله «سوره بچه‌هاي مسجد» چاپ شد. سالها بعد از آن يك رمان منتشر كردم و اكنون با وجود اينكه سوژه‌هاي بسياري در ذهن دارم اما نوشتن كاري است جانكاه و بايد در خلوت انجام شود. البته من از داستان نويس بودن خوشحال نيستم و تنها مي گويم كه دردهاي شما مردم در سينه هاي ما جا دارد.

ابراهيم حسن‌بيگي نيز كه با رمان «اميرحسين و چراغ جادو» در اين جشنواره به عنوان اثر تقديري بخش رمان نوجوان از او تجليل شد، پس از دريافت جايزه اش گفت: تابستان سال 61 بود كه به اين محله آمديم و در منزل اميرحسين فردي ميهمان شديم. آن زمان براي نخستين بار اين مسجد را ديدم. مرحوم فردي من را به طبقه بالاي مسجد برد و از فعاليتهاي اين مسجد سخن گفت. مجله سوره بچه‌هاي مسجد را هم همين‌جا نشانم داد و پس از آن 2 داستان از من را در اين مجله منتشر كرد. مجله سوره بچه‌هاي مسجد تا شماره هشتم در مسجد منتشر شد و پس از آن به حوزه هنري رفت.

وي ادامه داد: عنوان سوره كه اولين بار از مسجد برخواسته بود، در حوزه هنري بسيار مورد استفاده قرار گرفت. انتشارات سوره مهر راه‌اندازي شد و حتي امروز دانشگاه سوره هم داريم. من حيفم آمد كه نگويم كه چرا عنوان سوره بچه‌هاي مسجد فراموش شده است. كاش دوستان از اين نام كه متعلق به اين مسجد است دوباره بهره ببرند.

فرهاد حسن‌زاده نيز ديگر نويسنده‌اي بود كه در هنگام دريافت جايزه خود كه به خاطر كتاب «پي‌تي‌كو پي‌تي‌كو» آن را دريافت مي‌كرد گفت: اين جايزه ارزشمند از نهاد مسجد داده مي‌شود و جايزه جشنواره‌اي مردمي است. چه افتخاري از اين بالاتر براي يك نويسنده كه چنين جايزه اي را دريافت كند.

بهنام ناصح برگزيده بخش رمان با موضوع آزاد نيز ار دريافت اين جايزه به عنوان نخستين جايزه ادبي مردمي توسط خود اظهار خشنودي كرد.همچنين در اين مراسم از خانواده مرحوم اميرحسين فردي با لوح تقديري كه به امضاي اعضاي شوراي نويسندگان مسجد جواد الائمه(ع) رسيده بود تقدير شد.

همچنين تجليل از خانواده شهداي مسجد جواد الائمه(ع) با حضور رئيس حوزه هنري نيز از ديگر بخش هاي اين مراسم بود.